Kruche kształty wyobraźni. Kolorowe dekady polskiego szkła
Wystawa „Kruche kształty wyobraźni. Kolorowe dekady polskiego szkła” prezentuje dzieła pięciu wybitnych artystów związanych z polskim szkłem artystycznym: Zbigniewa Horbowego, Małgorzaty Dajewskiej, Mariusza Łabińskiego, Igora Wójcika oraz słowackiego projektanta Patrika Illo.
Twórczość tych artystów doskonale odzwierciedla założenia tzw. wrocławskiej szkoły szkła – nurtu stawiającego na odwagę eksperymentu, niezależność artystyczną i kreatywne podejście do technologii. Te idee propagował nestor polskiego szkła – Zbigniew Horbowy (1935–2019), twórca nowoczesnego wzornictwa szkła użytkowego, który zerwał z tradycyjnym zdobnictwem, koncentrując się na czystej formie i kolorze.
Jego bliska współpracowniczka – Małgorzata Dajewska (ur. 1958) – jako jedna z pierwszych w Polsce rozwijała technikę szlifowania szkła „na zimno”. Jej rzeźby łączą subtelność formy z intensywną kolorystyką i poetycką wrażliwością.
Mariusz Łabiński (ur. 1967) – uczeń Horbowego i Dajewskiej – znany jest z odważnych, pełnych ekspresji projektów szkła użytkowego. Jego prace cechuje humor, dystans i nieoczywiste formy, jak np. zestaw kieliszków „Wściekły Pies” czy kolorowe „Karafy Kandinsky’ego”.
Igor Wójcik (ur. 1968) to interdyscyplinarny twórca, który w cyklu Mechabiotylae łączy świat biologii i techniki, tworząc unikatowe organizmy i formy ze szkła inspirowane mikro- i makroświatem.
Patrik Illo (ur. 1973), ceniony słowacki designer, przez lata związany z polską Hutą Szkła w Krośnie, w swoich projektach łączy elegancję z poczuciem humoru, dbając o perfekcję detalu i oryginalność formy.
Prace prezentowane na wystawie – od użytkowych naczyń po szklane rzeźby – łączy odwaga w eksperymentowaniu, wyrafinowana forma i intensywna kolorystyka. Szkło w rękach tych artystów staje się nie tylko materiałem, ale też środkiem wyrazu, znakiem rozpoznawczym i symbolem ich indywidualnego stylu.
Wystawa
Kruche kształty wyobraźni. Kolorowe dekady polskiego szkła
Miejsce: Słowackie Muzeum Narodowe, Bratysława
Termin: 11.04 – 7.09.2025
Wernisaż: 10.04.2025, godz. 17:30
Organizatorzy: Polski Instytut w Bratysławie, Słowackie Muzeum Narodowe, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Kuratorzy: Patrik Illo (SK), Mariusz Łabiński (PL)
Architekt wystawy: Michal Illo
Może to Ci się spodoba
Górskie inspiracje w aranżacji wnętrz
Góry to magiczne miejsce. Wielkie postaci spędzały tam najważniejsze chwile swojego życia. Można tu podać przykład filozofa Fryderyka Nietzschego, który górskim wędrówkom oddawał się w czasach swojej największej aktywności twórczej.
Scrabble – Gra, która wciąga pokolenia
Scrabble to jedna z najbardziej popularnych gier planszowych na świecie. Jest to gra słowna, w której gracze układają słowa z liter, aby zdobyć punkty. Gra pochodzi z USA i jest
Romantyczne falbany i kurtki pilotki w nowej kolekcji marki Top Secret na sezon wiosna/lato 2017
Trendy marki Top Secret na sezon wiosna/lato 2017 można podsumować jednym zdaniem: paryski szyk kontra projekty inspirowane lotnictwem. Z jednej strony nie zabraknie więc romantycznych falban, sukienek z obniżoną talią i pastelowych kolorów,
Jak ubrać się do pracy? Niezawodne sposoby na stylizacje
Wybierając stylizację do pracy, powinniśmy kierować się przede wszystkim normami panującymi w firmie oraz rodzajem wykonywanej pracy. Z jednej strony chcemy wyglądać elegancko i profesjonalnie, ale z drugiej nie chcemy
Różnice między dietą wegetariańską a wegańską
Wegetarianizm i weganizm nie są już uważane za ekstrawagancję, która jest znana tylko nielicznym. Diety wegańskie, które wykluczają mięso i wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego są popularne na całym świecie. Coraz
Osteopatia dla niemowląt i dzieci: Korzyści i potencjalne zastosowania
Osteopatia, jako forma terapii manualnej skoncentrowanej na poprawie ogólnego zdrowia poprzez manipulację i wzmocnienie mięśniowo-szkieletowego i nerwowego systemu organizmu, znajduje swoje zastosowanie również wśród najmłodszych pacjentów. U niemowląt i dzieci,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!